PROLJEĆE U NAŠEM VRTIĆU


SVJETSKI DAN ŠUMA

      Prvi dan proljeća, 21. ožujka, obilježavamo i kao Svjetski dan šuma. Taj dan je važan jer se prisjećamo koliko su šume važne kako za naš život, tako i za biljni i životinjski svijet. Kao pravi ekolozi, nastojimo skrenuti pažnju na važnost čuvanja šuma od onečišćenja. Upravo zbog toga, u dvorani objekta Resica, ugostili smo predstavnike Hrvatskih šuma Duge Rese koji su održali edukativni program „Škola u šumi, šuma u školi“. Cilj projekta je približiti najmlađima život u šumi i važnost gospodarenja šumama, a kroz to i posao šumara. Edukacija je održana za odgojne skupine Dolphins i Žabice. Uz pomoć slika upoznali su se s vrstama drveća u šumi, kao i životinjama koje žive u šumi, a djeca su i sama pokazala da znaju kako medvjed hoda, kako zec skače i kako se glasa sova. Šumar im je pokazao svoju značku „šumarskog policajca“ te poseban alat pomoću kojega mjeri drva, a naravno da je izmjerio i nas. Poklonili su nam slikovnicu „Da bi hrast mogao rast“ kako bismo i dalje mogli promatrati cikus rasta hrastove šume.

Zahvaljujemo šumarima na dolasku i zanimljivoj edukaciji u kojoj su naši vrtićanci uživali!

 

PRVI IZLET PREMA VINICI, PIKNIK I IGRE NA OTVORENOM – SKUPINA PČELICE, objekt Resica, 21.03.2022.

IZLET U ŠUMULEPTIRIĆI I COOKIES, objekt Maslačak, 21.03.2022.

IZLET NA VINICU – SKUPINE PANDICE I ŠKOLJKICE, objekt Resica, 22.03.2022.

 

OBJEKT GENERALSKI STOL – SKUPINE LEPTIRIĆI I SOVICE

     Za dolazak proljeća pripremali su se radnim akcijama uređenja okoliša i sadnjom na zraku. Prvo su morali pripremiti vrt za sadnju pa su svi sudjelovali u prevoženju zemlje tačkama do vrta. Posadili su salatu, matovilac i špinat u pripremljenu zemlju, dok su u staklenke i čašice posadili sjemenke i grah kako bi mogli promatrati njihov rast. O svemu će se, naravno, redovito brinuti, zalijevati i pratiti novonikle biljke.

     Na prvi dan proljeća posjetili su obližnji šumarak  i promatrali vjesnike proljeća te uživali u lijepim sunčanim danima. Priče “Pismo iz Zelengrada” i “Kako je Dubo spasio jezerce”, uz likovne aktivnosti, potaknule su  ih na razmišljanje o načinima na koje mogu očuvati prirodu i spasiti planet Zemlju.

 

PROGRAM PREDŠKOLE DUGA RESA

Polaznici programa predškole povodom Svjetskog dana šuma upoznali su vrste drveća i šuma, kako nastaje šuma i tko sve živi u šumama. Glavni cilj razgovora i rada bio je spoznati i naučiti zašto su šume važne, kako se pravilno odnositi prema šumama i drveću te kako ih na taj način i očuvati. Nakon razgovora, slikarskom tehnikom vodenih boja, nastalo je njihovo vlastito drvo.

SKUPINE ŠKOLJKICE I PANDICE, objekt Resica

- likovni radovi na temu drvo u proljeće

 

PRAKTIČNE I LIKOVNE  AKTIVNOSTI PO SKUPINAMA U SKLOPU OBILJEŽAVANJA PRVOG DANA PROLJEĆA

SKUPINA BOMBONČIĆI, objekt Kasar

- likovne aktivnosti: tehnika - mozaik (lijepljenje kolaža) s temom visibaba

- slikanje proljetnog cvijeća u osnovnim bojama drvenim štapićima

- izrada cvijeta forzicije od neoblikovanog materijala

SKUPINA BUBAMARE, objekt Maslačak

- tehnika kaširanje,  izrada košnice za pčele

- upoznavanje sa životom pčela u prirodi, slikovni prikaz i priča

- oslikavanje pastelama cvjetne livade

- izrada pčela od pedagoški neoblikovanog materijala (role papira, kinder jaje)

- igra utrka pčela

 

SKUPINE PČELICE i PANDICE, objekt Resica i TEDDY BEARS, objekt Kasar

- marljive ručice naše dječice u sadnjih proljetnog cvijeća i povrća o kojem će nastaviti brigu i dalje

SKUPINA KOCKICE, objekt Kasar

- likovni rad ručicama povodom početka proljeća

skupina LEPTIRIĆI, objekt Maslačak

  • proljetni slikari