NOĆ MUZEJA 2024.


Dječji vrtić Duga Resa započeo je sa radom davne 1926. godine. Jedan je od najstarijih vrtića u Republici Hrvatskoj po neprekidnom kontinuitetu u radu, punih 97 godina.
Osnovali su ga tadašnji vlasnici "Tvornice predenja i tkanja Duga Resa" za djecu svojih radnika.
Prvo je naziv bio "Zabavište", potom "Dječje jaslice i obdanište Duga Resa" (1954.), i "Dječje jaslice i vrtić Duga Resa" (1975.) Današnji naziv "Dječji vrtić Duga Resa" nosi od 2014. godine.
Osnivač ustanove je Grad Duga Resa.
Upravo ta prva zgrada Zabavišta obnovljena je i renovorana u 2023. godini.
U Noći muzeja, po prvi puta, posjetitelji će moći pogledati stare fotografije kroz povijest dječjeg vrtića te prisustvovati mnogim različitim radionicama za djecu i sve zainteresirane posjetitelje.

Adresa izložbe i radionica je Kasar 17, "donja" novouređena zgrada. Izložba je otvorena za javnost od 16.00 do 00.00 sati.

Raspored radionica:

16.00 – 17.30 sati -  „Piši, riši, briši “ - Ivana B., Nikolina I. – pisanje različitim tehnikama. Djeca će imati priliku upoznati tehnike pisanja kroz povijest, npr. kredom po drvenoj ploči, ugljenom, pisanje na staroj pisaćoj mašini. Također će moći iskusiti današnje, suvremene tehnike pisanja.   / „Mali inženjeri“ - Sandra B., Petra M. – u radionici STEM područja, svi zainteresirani moći će iskusiti  izradu različitih konstrukcija i slagati tangrame prilagođene dječjoj dobi.

17.30 – 19.00 sati – Pričaj mi priču – dijapozitivom kroz prošlost, projektorom kroz sadašnjost“ - Katarina P., Barbara P. – na starom uređaju, dijaprojektoru, prikazivat će se stare, ali uvijek zanimljive priče. Tehnika priča na malim sličicama vrlo je primamljiva i interesantna u svakom vremenskom periodu. Za usporedbu, priče će se prikazivati i na današnjem projektoru, ali „bez sličica”.  / Razmisli, pa se sjeti i u svijet ljubavi odleti“ - Linda F., Suzana B. – u vođenim radionicama STEM područja djeca će imati priliku  izraditi svoju letjelicu, stroj budućnosti. Također, svi sudionici imat će priliku za slaganje tangrama.

19.00 – 20.30 sati – Glazbeni vremeplov“ - Zrinka B., Manuela C. / Ivana P., Brigita H. – u radionici će biti izrada različitih glazbenih instrumenata od pedagoški neoblikovanog materijala - onako kako su izgledali u prošlosti, a kako u sadašnjosti.

20.30 – 22.00 sati –Putem dinosaura“ - Danijela F., Ivana M. – U ovoj radionici djeca će imati priliku postati mali arheolozi kroz vođene aktivnosti iskopavanja kostiju i drugih ostataka kroz povijest.  /  Pričaj mi priču – dijapozitivom kroz prošlost, projektorom kroz sadašnjost“ - Roman G., Martina N.D. – – na starom uređaju, dijaprojektoru, prikazivat će se stare, ali uvijek zanimljive priče. Tehnika priča na malim sličicama vrlo je primamljiva i interesantna u svakom vremenskom periodu. Za usporedbu, priče će se prikazivati i na današnjem projektoru, ali „bez sličica”.

22.00 – 23.30 sati – Ples boja - Maja A., Anamarija K., Petra B. – u ovoj radionici kroz kemijske pokuse djeca će iskusiti različite mogućnosti  igre boja i doživljaje osjetilima.