PLAVI DAN – obilježavanje Svjetskog dana svjesnosti o autizmu


       Povodom obilježavanja Svjetskog dana svjesnosti o autizmu (02. travnja), na poziv DND Jozefina, naši predškolarci su sudjelovali u pričaonici  Plavi dan i radionici Reci mi crtežom! koju su za ovu prigodu održale Maja Kurs i Nevena Zuber iz specijalizirane dječje knjižare Knjiguljice. Educirana pripovjedačica Nevena djeci je pročitala slikovnicu „Plavi dan“ Jasminke Tihi-Stepanić koja govori o djevojčici Tini, autističnoj djevojčici koja svijet ne vidi onako kako ga vidi većina ljudi, i njezinoj obitelji koja ju prihvaća i voli takvu kakva je. Nakon priče, djeca su sudjelovala u radionici, a svoje crteže su s veseljem ponijeli kućama, kao i plave balone.

Prenosimo doživljaje Maje i Nevene (objavljeno na Facebook stranici Knjiguljice):

Trenutak u priči kada Tina po prvi put progovara riječi koje drugi razumiju djeca su nagradila spontanim pljeskom. Bez previše mudrovanja, oni su razumjeli važnost tog trenutka kako za Tinu i njenu obitelj, ali i za okolinu koja je okružuje. Otvorena usta, suza u oku i taj spontani pljesak razgalili su naše srce i dušu. Hvala vam djeco, na iskrenosti i prihvaćanju različitosti.