ST. PATRICK’S DAY U ENGLESKIM SKUPINAMA


Odgojno-obrazovne skupine “Teddy Bears”, “Dolphins” i “Cookies”, skupine u kojima se provodi program ranog učenja engleskog jezika, obilježile su Dan svetog Patrika, odnosno St. Patrick's Day koji se obilježava u Irskoj, ali i svugdje u svijetu na dan 17. ožujka. Jedan od ciljeva programa je poticanje usvajanja vrijednosti multikulturalnosti i interkulturalnosti te upoznavanje s običajima i kulturom naroda čiji jezik usvajamo. Cijeloga tjedna skupine su ga obilježavale raznim aktivnostima. Odgojiteljice su djecu upoznale s glavnim obilježjima i tradicijom svetog Patrika i Irske i novim pojmovima poput rainbow, shamrock, Leprichaun, poto of gold…

Skupina „Dolphins“ sa šumskim vilenjakom (Leprichaun) susrela se uz pomoć interaktivne predstave „The Story of Leprechaun“ kroz malo vrtićko kazalište. Nakon predstave uslijedila je i igra djece lutkicama i rekvizitima u malom kazalištu. Kroz razne stolno-manipulativne igre upoznavali su nove pojmove te su crtali simbole irskih običaja.

„Teddy Bearsi“ su razvijali svoje predmatematičke vještine uz igru pridruživanja broja količini, geometrijskog oblika odgovarajućim predlošcima, pomoću puzzli u nekoliko težina. Oslikavali su plohe s ciljem uvježbavanja preciznosti i razvoja grafomotoričkih vještina.

Našim „Cookiesima“ iz Maslačka sve je bilo u znaku djeteline i zelene boje, a djecu je najviše oduševio maleni irski šumski vilenjak o čemu su čuli u pričama, a kasnije ga prikazali i u likovnim aktivnostima – svaki „Cookies“ postao je mali Leprechaun.

Na sam dan svetog Patrika svi su se okupili na druženju u amfiteatru. Svatko je nosio prepoznatljiv simbol Irske - zelenu boju i krunu s djetelinom. Održale su se natjecateljske igre koje su za njih organizirale odgojiteljice. Natjecali su se u štafeti, sudjelovali u potrazi za zlatnicima, uključili se u natjecateljske igre i otplesali tradicionalni irski ples uz prepoznatljivu glazbu.